AYVA TATLISI

Lezzet Zamanı
Lezzet Zamanı

Pazar günü kahvaltısı için eşim kaymak istemişti. Sadece hafta sonları birlikte kahvaltı edebildiğimiz için eşim ‘kaymakla yenen bir tatlı yapta yiyelim, ya da annemlere götür bozulmasın’ dedi, çünkü biz hafta içi hergün oğlum Poyraz’la birlikte kahvaltı için hemen yan bloğumuzda oturan anneanneye, yani anneme gidiyoruz. Kahvaltıdan sonra oğlumuzu gezdirmek için dışarı çıkardık ama evladım fazla gezemeden yağmur başladı. Bizde oğluşumuzu anneanneye bırakıp eşimle birlikte bulunduğumuzun yerin semt pazarına gittik. Ayvaları görünce kafamda şimşekler çaktı, buldummm dedim…. Ayva tatlısı yapmalıyım…

AYVA TATLISI (4 Kişilik)

MALZEMELER:
2 adet orta boy ayva
1,5 birbuçuk su bardağı su
1 su bardağı toz şeker
2 diş karanfil
1/2 yarım çubuk tarçın
1/2 yarım limon suyu
Çay kaşığının ucuyla kırmızı gıda boyası (dilerseniz kullanmayadabilirsiniz)

ÜZERİ İÇİN:
Kaymak
Dövülmüş ceviz ya da fındık içi
Damla çikolata

YAPILIŞI:
Ayvaları bol suda iyice yıkayın, kabuklarını soyup uzunlamasına ortadan ikiye bölün. Çekirdek kısımlarını biraz fazla oyun bir çukur oluşturun. Ve en önemlisi ne ayvanın kabuğunu ne de çekirdeklerini atmayın ki bunlar ayvanın renk alması için bize yardımcı olsun. Geniş bir tencerenin en altına ayva kabuklarının büyük bir bölümünü eşit şekilde yayın, üzerine çukur kısımları üste gelecek şekilde ayvaları yerleştirin. Kararmamaları için limon suyunu üzerinde gezdirin. Kalan kabukları, ayvanın çekirdeklerini, karanfili, çubuk tarçın ve suyunuda ilave edip orta ateşte, tencerenin kapağı açık kaynatmaya bırakın.
Tatlı kaynamaya başladıktan sonra toz şekeri ayvaların üzerine eşit miktarda paylaştırın ve kapağını kapatıp kısık ateşte pişirmeye devam edin. Yaklaşık 45-60 dakika arasında tatlı pişmiş olacaktır, fakat siz 15 dakikada bir kontrol ederek dibinin tutmasını engelleyin. Bu aşamada ben çay kaşığının ucuyla koyduğum gıda boyasınıda ekliyorum ki rengi kırmızı olsun. Ama dediğim gibi bu size kalmış, eklemesenizde olur.
Tatlımız pişti, servis ederken kaymak, dövülmüş fındık ya da ceviz, tatlının şerbeti ve onun üzerinede damla çikolata dökerek servis edebilirsiniz.
Afiyet olsun…

Yayınlayan

lezzetzamani

30.06.1975 İstanbul doğumluyum. Anne & baba aslen Giresun Merkez'li. 2009 yılında hayatımı çok sevdiğim eşim Atilla ile evlenip, 2012' de doğumunu yaptığım oğlum Poyraz ile taçlandırdım. Yemek yapmayı çok seviyorum ve sizlerle de paylaşmak istedim. Umarım beğendiğiniz tatlar olur içinde. Sevgiyle ve herşeyden önemlisi sağlıkla kalın.